Patří děti na gauč s pohádkou? Nebo jim dopřejeme aktivní odpočinek? Přišlo období, kterého se všichni rodiče obáváme. Ze dne na den se mění plány, děti zůstávají doma. Začíná nekonečný kolotoč a ten nás potká nejspíš ještě několikrát v průběhu zimy.
Začneme však z druhé strany. Pohyb odložíme především ve stavech, kdy se u dětí objeví:
- výrazná bolest v krku a bolest hlavy,
- zvýšená tělesná teplota, horečka,
- žaludeční a střevní potíže,
- obtížné dýchání, kdy pohyb dráždí ke kašli,
- svalová slabost,
- celková únava.
Při těchto potížích dopřejeme dětem potřebnou rekonvalescenci v podobě odpočinku v posteli s pohádkou či knížkou pro úspěšné vyléčení.
Jak je to ale v momentě, kdy děti nedochází do kolektivu kvůli zmiňované rýmě a lehkému nachlazení? Energie mají na rozdávání a mezi ostatní kamarády nejdou pro další šíření nemoci. V tento moment je aktivní odpočinek na místě, a naopak pro tělo prospěšný.
Všechny tyto zvolené aktivity dopřejí tělu potřebnou regeneraci, okysličí tělo. Dojde k zahřátí organismu mnohem lépe než jen pasivním trávením času pod peřinou. Díky pohybu se aktivují metabolické procesy, jelikož pohyb je jednou ze základních potřeb člověka. Dechovými a protahovacími cviky docílíme uvolnění dýchacích cest, protažení svalů hrudníku a zlepšíme držení těla z momentální zdravotní indispozice.
Trávení času rekonvalescence pouze poleháváním, koukáním do tabletu či telefonu, nebude mít pozitivní vliv ani na držení těla dítěte. V těchto pozicích nemají ideální podmínky pro své fungování důležité dýchací svaly, jako třeba bránice a dochází k přetěžování okolních svalů. Tělo z dlouhodobého polehávání bolí, je ztuhlé a celková regenerace se protáhne.
Dopřejme dětem potřebnou rekonvalescenci v době nemoci.
Nezapomínejme na aktivní odpočinek v momentě, když je na to potřebná síla.
Vedlo toho všeho i společně strávený čas taky léčí. Nemyslíte?