"W" sed - nejčastější dotazy

Co je W sed?

Když dítě sedí zadečkem mezi patami. V lepším případě jsou špičky v prodloužení bérců, v horším případě jsou vytočeny ven.

DSC00338 Střední

Kdy je W sed problém?

  • Ve chvíli, když je to první sed, do kterého se dítě (kojenec) posadí.
  • Když dítě jiný sed vůbec neumí.
  • Jestliže dítě W sed preferuje a tráví v něm většinu „prosezeného“ času. 

DSC00340 Střední

Kdy W se není problém?

Jestliže se tak dítě občas posadí, když si hraje a po chvilce pozici změní. Kolem jednoho až jednoho a půl roku tak občas sedává většina dětí.

Proč je W sed špatně?

  • W sed je pro dítě jednodušší než jiné typy sezení, protože si jím vytvoří větší opěrnou bázi, která může kompenzovat horší stabilitu a oslabení trupového svalstva (v sedu mezi patami nemusí trupové svaly tolik pracovat).
  • Jestliže je W sed převažujícím způsobem sedu, tato nerovnováha se ještě zhoršuje, protože dítě dostatečně netrénuje stabilitu. Proto může mít W sed vliv na celé dolní končetiny, svaly v oblasti pánve i trupu a také na páteř.
  • Kyčelní klouby, kolenní klouby i kotníky jsou ve W sedu nepřirozeně vychýleny z osy. Kyčelní klouby jsou ve velké vnitřní rotaci, která může negativně ovlivňovat jejich vývoj.
  • Z praxe máme vypozorováno, že děti, které často sedávaly ve W sedu, mají později problémy s plochýma nohama, vbočenými kotníky nebo „X“ postavením kolen.

A co překážkový sed?

Je to jednoduché. Jestliže se podíváme na to, jak překážkový sed vypadá, vidíme vlastně poloviční W sed, kdy jedna noha je před tělem, ale druhá je opět ve velké vnitřní rotaci v kyčelním kloubu.

 

DSC00314 Střední

Co tedy s tím?

Zaměřte se na to, jestli Vaše dítě zvládá sedět ve volném sedu. To je sed, kdy jsou obě nohy před tělem a páteř je napřímena.

DSC00305 Střední

  • Pokud W sed výrazně nepřevažuje, zkuste dítě jen upozorňovat na vhodnější pozici. Většina dětí se poměrně brzy, například při pokynu „srovnej si nožky“, naučí sama posadit do vhodnějšího sedu.
  • Motivujte děti do hry ve volném sedu. Možný je i sed na patách (zadeček nesedí mezi patami, ale na nich).
  • Trénujte s dětmi rovnováhu (třeba na velkém míči) a zajistěte jim pestrý pohyb.
  • Jestliže opravování ani motivování nepomáhá, navštivte odborníka (ideálně dětského rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta), který Vaše dítě vyšetří, aby se odhalila příčina a navrhne cílené cvičení.

DSC00500 Střední

Doporučujeme:

Naše hra Příběhy od Pohybovky byla vytvořena ve spolupráci s dětskou fyzioterapeutkou a její hraní pomáhá předcházet špatným pohybovým návykům, děti zábavnou formou vtáhnou do hry a do pohybu, zlepšuje pohybový aparát u dětí a v neposlední řadě se zabaví celá rodina :)

Příběhy od Pohybovky

Článek zpracovala #fyziozuzka, Mgr. Zuzka Rybová, @fyzio_detem